Як перемога Трампа вплинула на передвиборчі розклади у Польщі
Новини — Четвер, 14 листопада 2024, 08:25 —
Перемога Дональда Трампа мала величезний вплив не лише на Сполучені Штати, але й на інші країни. В тому числі на Польщу, яка поступово занурюється у виборчу кампанію.
У середині наступного року в Польщі мають відбутися президентські перегони.
Досі мер Варшави Рафал Тшасковський вважався майже гарантованим кандидатом у президенти від партії влади.
Однак зміна ситуації у світі дає шанс на перемогу голові МЗС Польщі Радославу Сікорському, йдеться в статті експерта-міжнародника Станіслава Желіховського і редактора "Європейської правди" Юрія Панченка Рівняння на Трампа: чому Радек Сікорський отримав шанс стати президентом Польщі. Далі – стислий її виклад.
За право мати свого представника в головному кріслі країни традиційно зійдуться у політичному двобої два найбільші й найвпливовіші табори (хоча не лише вони) – панівна сила "Громадянська платформа" ("ГП") прем’єр-міністра Дональда Туска та опозиційна "Право і справедливість" ("ПіС") Ярослава Качинського.
Наразі жодна з партій-важковаговиків не обрала кандидата на президентські вибори.
"Громадянської платформи" обере кандидата в президенти на праймериз, які, швидше за все, відбудуться 23 листопада. Проте точна дата первинних виборів, на яких також голосуватимуть партнери по коаліції ("Зелені", "Польська ініціатива" та "Новочесна"), поки не оголошена.
А вже згодом, 9 грудня, політсила планує провести у Глівіце з’їзд за участю офіційно обраного кандидата.
Хто буде цим кандидатом – наразі невідомо.
Донедавна найімовірнішим претендентом від цієї політсили вважався мер Варшави Рафал Тшасковський, але президентські амбіції висловлює й міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.
Перевагою Сікорського, про яку він сам зазначає, є більший досвід у питаннях, пов’язаних із політикою безпеки в широкому розумінні, а також більший досвід діяльності на міжнародному полі.
Втім, останні опитування свідчать: у другому турі Тшасковський перемагає найімовірніших кандидатів від "ПіС" із перевагою близько 15 відсоткових пунктів. Натомість за сценарію з участю у виборах Сікорського той також перемагає, проте з набагато меншим розривом – біля 10 пунктів.
А головне, Тшасковський набагато популярніший всередині партії. Тож досі здавалося, що інтриги з вибором кандидата від "Платформи" немає.
Але раптом усе перевернулося.
"Чорним лебедем", що вплинув навіть на перебіг президентської кампанії у Польщі, стала перемога Дональда Трампа.
По-перше, ця перемога зміцнила позиції опозиційно партії "Право і справедливість".
Адже, якщо Дональд Трамп скористається запрошенням президента Анджея Дуди (є представником "ПіС") й відвідає Польщу навесні, це буде очевидною підмогою для цієї політсили.
По-друге, поразка Камали Гарріс поставила табір "Платформи", який за деякими ознаками більше тяжів до перемоги демократів (хоч там це й заперечували), у нову ситуацію.
Все більше її політиків починає визнавати, що, можливо, в новій світовій реальності Радослав Сікорський з його міжнародним досвідом був би кращим президентом, аніж Рафал Тшасковський.
Але, і для голови МЗС Польщі все також виглядає не дуже однозначно. Сікорський, в одному зі своїх дописів у соцмережах назвав Трампа "протофашистом". Крім того, дружина Сікорського – американська журналістка, яка є гострим критиком Дональда Трампа.
Отже, перемога Трампа поставила польську владу в непросте становище, яке істотно збільшує шанси на успіх кандидата від "ПіС".
Докладніше – в матеріалі Станіслава Желіховського і Юрія Панченка Рівняння на Трампа: чому Радек Сікорський отримав шанс стати президентом Польщі.