Глави МЗС Естонії та Литви про рішення МКС: Ордери не можуть виконуватися вибірково
Міністри закордонних справ Естонії та Литви – Маргус Тсахкна та Габріелюс Ландсбергіс – заявили, що країни, які ратифікували Римський статут, не можуть виконувати рішення Міжнародного кримінального суду вибірково.
[SOURCE]Про це вони сказали під час пресконференції, повідомляє ERR, передає "Європейська правда".
Коментуючи виданий Міжнародним кримінальним судом (МКС) ордер на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, Тсахкна та Ландсбергіс погодилися, що країни-члени ЄС не можуть вибірково виконувати судові рішення.
На цьому ж раніше наголошував високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель, який заявив, що уряди країн-членів ЄС не можуть обирати, виконувати ордер чи ні.
Очільник МЗС Литви пов'язав це з ордером на арешт очільника Кремля Владіміра Путіна, також виданим МКС.
"Коли певні країни, які є членами договору МКС, оголошують, що вони збираються запросити Путіна, і що рішення, прийняті судом, якимось чином на них не поширюються, або вони можуть знайти спосіб їх обійти – ми критикуємо ці країни. Ми критикуємо, тому що вважаємо, що таким чином вони (послаблюють) міжнародний порядок, заснований на правилах", – наголосив Ландсбергіс.
Відтак, він "твердо переконаний", що він не може "обирати, які рішення йому подобаються, а які ні", якщо хоче, щоб "міжнародний порядок, заснований на правилах, залишався".
"Якщо я хочу, щоб Путін був заарештований за рішенням МКС, коли він подорожує, коли він намагається подорожувати, це означає, що я не в тому становищі, щоб вибирати", – додав Ландсбергіс.
Тсахкна погодився та акцентував, що міжнародне право і світовий порядок, заснований на правилах, є екзистенціальним питанням для Естонії.
Водночас він визнав, що "справа Путіна" та "справа Нетаньягу" – абсолютно різні.
"Давайте не будемо класти Путіна і Нетаньягу в один кошик, це абсолютно різні справи. Але моє послання полягає в тому, що суд є незалежним. Ми не можемо втручатися політично", – додав він.
Нагадаємо, безпрецедентним кроком минулого тижня МКС видав ордери на арешт Нетаньягу і колишнього міністра оборони Йоава Галанта, а також військового керівника ХАМАС Мохаммеда Дейфа за скоєння воєнних злочинів.
Нетаньягу назвав це рішення антисемітським, а звинувачення суду – "абсурдними і неправдивими". Найближчі союзники Ізраїлю, в тому числі США, також засудили ордери на арешт.
У Литві тоді заявили, що ордери на арешт мають бути виконані.
Своєю чергою угорський прем'єр Віктор Орбан пообіцяв не виконувати ордери на арешт, а в Британії відмовились повідомляти, чи планують арештовувати Нетаньягу.
Читайте статтю "ЄвроПравди" про те, чому ордер МКС на арешт прем’єра Нетаньягу б’є також по Україні.