Чому Україні для вступу до ЄС тепер потрібно наздогнати Чорногорію
Новини — Середа, 18 грудня 2024, 19:30 —
Європейський Союз всерйоз готується до розширення, і тепер це отримало ще одне, доволі вагоме підтвердження.
Рада ЄС ухвалила політичну оцінку щодо прогресу держав-кандидатів на шляху до вступу в Євросоюз. Це – щорічний і зазвичай нудний документ, але у 2024 році його тональність разюче змінилася.
Уперше за багато років держави ЄС дійшли згоди про такі формулювання, які засвідчують їхню реальну налаштованість на розширення Євросоюзу.
А ще – з’явилося більше ясності про те, хто може стати наступними членами ЄС.
У лідери європейської інтеграції ЄС цього тижня вивів Чорногорію. Тож Києву та Кишиневу доведеться добряче попрацювати, щоб наздогнати чорногорців та опинитися в одній хвилі розширення з ними.
Редактор "Європейської правди" Сергій Сидоренко у Брюсселі дізнався багато деталей про стан справ щодо вступу. Докладніше – в його статті Нове "тріо" для України: як Чорногорія стає нашим головним конкурентом на шляху до членства. Далі – стислий її виклад.
Цього тижня – як і щороку перед грудневим самітом Євросоюзу – у Брюсселі оприлюднили висновки щодо прогресу держав-кандидатів, включно з Україною, на шляху до вступу.
Цей документ схвалила Рада ЄС із загальних справ – орган, що об’єднує міністрів з питань Європи від усіх 27 держав-членів. Ця Рада відповідає, зокрема, за політичні рішення у процесі розширення Євросоюзу.
У попередні роки ця Рада була доволі обережною у висновках. Навіть у грудні 2023 року, коли Україна вже мала статус кандидата та виконала усі умови для початку вступних переговорів, країнам-членам так і не вдалося домовитися. Тому минулорічне рішення не містило амбітних, проривних норм (і тому лишилося непоміченим).
Понад те, кілька держав дали публічний сигнал про суперечку в ЄС.
Тоді низка держав (і це далеко не лише Угорщина) побачили проблемою те, що фокус розширення зміщується з держав Західних Балкан на Україну та Молдову. Для низки держав, передусім Південно-Східної Європи, для яких балканські держави є сусідами, це видається неприйнятним.
У 2024 році цю суперечність вдалося подолати. У тому числі – погодивши певні переваги для Балкан.
Зокрема, європейські уряди домовилися обрати у регіоні пріоритетні держави, які реально мають перспективу досягти готовності до вступу, та сфокусуватися на них.
В реальності виявилося, що така держава – тільки одна. І це Чорногорія.
Зараз у чорногорських переговорах відкриті всі 33 глави. За шістьма з них переговори завершилися, причому три переговорні глави закрили цього тижня. Щоби продемонструвати, що це дійсно шалене прискорення, достатньо згадати, що попереднє закриття глав було сім років тому!
Ба більше, зараз і європейські, і чорногорські посадовці в один голос заявляють, що цілком реально завершити переговори у суперкороткі терміни: закрити всі глави до 2026 року та вступити у ЄС до 2028-го.
Це, втім, становить виклик для України.
Якщо раніше для нас було викликом те, що держави Балкан не показують успіхів у питанні розширення і можуть перетворитися на "гальмо" для України, то тепер новим викликом стає надшвидке прискорення нового регіонального лідера.
Чорногорія перетворюється на конкурента України за привернення уваги ЄС.
І це матиме дійсно жорсткі наслідки для нас.
Річ у тім, що найреальніший шлях України до вступу пролягає через пакетне голосування, коли держави ЄС одночасно розглядатимуть заявку Києва, Кишинева і однієї-двох балканських столиць. Тоді інтереси "проукраїнських" та "пробалканських" держав буде можливо збалансувати, і досягти згоди Угорщини на вступ України буде набагато простіше.
Втім, це залежатиме передусім від того, чи покаже Україна (а також Молдова) такий швидкий прогрес у реформах.
Докладніше – в матеріалі Сергія Сидоренка Нове "тріо" для України: як Чорногорія стає нашим головним конкурентом на шляху до членства.