Генсек Ради Європи очікує на "практичні кроки" щодо спецтрибуналу у 2025 році
Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе сподівається, що у квітні 2025 року вдасться досягти практичного прогресу на шляху до створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
Про це він сказав на пресконференції у Києві в четвер, 5 грудня, повідомляє "Європейська правда" з посиланням на "Укрінформ".
Берсе висловив сподівання, що у квітні наступного року "ми зможемо зробити практичні речі, щоб започаткувати роботу спеціального трибуналу".
"Я бачу гарні перспективи того, що ми досягнемо прогресу наступного року", – сказав він, додавши, що для цього потрібна "якомога ширша підтримка якомога більшої кількості країн".
Генсек запевнив, що Рада Європи в разі потреби також готова долучитися до просування спецтрибуналу, зокрема щоб розробити рамки, в яких можна було б працювати.
"Зараз не можу надати більше інформації, але я і раніше був упевнений, ми досягнемо поступу на цьому шляху. Цей процес зараз триває, хочу вас запевнити, що крок вперед буде", – підсумував Берсе.
Обговорення стосовно спецтрибуналу для Росії за злочин агресії тривають із 2022 року, але практичного прогресу в цьому питанні тривалий час не було.
Головна причина полягає в тому, що Україна виступає за створення міжнародного трибуналу (тобто на базі міжнародної організації), а ключові західні союзники – за так званий гібридний формат (коли трибунал відбувається за українським законодавством, але з підтримкою міжнародних партнерів).
У листопаді Коаліція держав зі створення спецтрибуналу узгодила ключові параметри роботи трибуналу, зокрема щодо його юрисдикції, та опрацювала дорожню карту з "конкретними подальшими кроками".
Детальніше – у статті: Нові правила трибуналу для Путіна. Чому Банкова відмовилася від створення "гібридного" суду.