Як Путін може використати Фіцо для захисту активів Росії в ЄС і що має робити Київ
Новини — Понеділок, 6 січня 2025, 14:30 —
На пресконференції після завершення засідання Європейської політичної спільноти 8 листопада 2024 року Володимир Зеленський зачепив тему конфіскації заморожених резервів Центрального банку РФ, що перебувають у юрисдикціях союзників України.
"Чи можна нам узяти належні нам 300 мільярдів… Чи можна, ми самі вирішуватимемо, яка нам потрібна зброя? Чи можна, ми самі будемо вирішувати, що з цими грошима робити? Чи можна, ніхто з країн Європи не буде блокувати ці гроші?" – емоційно висловився український президент.
Ця заява фактично дала поштовх новому етапу обговорення долі заморожених російських активів і на початку 2025 року ці дискусії нерідко набувають несподіваних поворотів. Докладніше про це – в статті директора Центру Дністрянського Івана Городиського Гроші на відновлення чи на війну? Що має зробити Україна для успішної конфіскації активів РФ. Далі – стислий її виклад.
За кілька днів після виступу Зеленського в Будапешті гучну заяву зробила Кая Каллас, експрем’єрка Естонії та чинна висока представниця Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки, під час слухань у Європарламенті.
У своєму виступі вона підтвердила, що Україна має законні підстави вимагати від Росії відшкодування збитків, і наголосила на необхідності для держав-членів ЄС подолати сумніви щодо долі заморожених активів.
Ця заява з вуст топпосадовиці ЄС стала одним із найважливіших публічних зрушень у дискусії щодо долі резервів Центрального банку РФ, заморожених на рахунках у європейських банках, за останні місяці. Раніше на офіційному рівні питання конфіскації цих активів здебільшого уникали.
Офіційна позиція, неодноразово задекларована Євросоюзом і "Групою семи", зводилася до того, що активи залишатимуться замороженими до абстрактного моменту, коли Росія добровільно погодиться відшкодувати Україні збитки від своєї агресії.
Хоча офіційних заяв із цього приводу в Брюсселі більше не лунало, численні інсайдерські повідомлення у медіа свідчать про те, що дискусії щодо (не)конфіскації російських активів дійсно тривають.
Серед країн ЄС, які виступають проти конфіскації, найчастіше називають Німеччину, Бельгію та Люксембург.
І звичайно, не можна не згадати Угорщину та Словаччину, які демонструють найбільш лояльну до Росії позицію в Європі.
Однак ця перешкода може бути знівельована одним ключовим фактором – Дональдом Трампом.
Якщо майбутній президент США підтримає ідею конфіскації, він може вплинути на свого головного союзника в ЄС – Віктора Орбана, мотивуючи Угорщину підтримати цей крок.
За таких розкладів найбільшою загадкою в цій історії залишається можлива позиція офіційної Братислави, яка поки що не є остаточно зрозумілою.
Прем’єр Словаччини Роберт Фіцо може стати "запасним джокером" Кремля в ЄС.
У грудні стали відомі деталі закритих переговорів між Зеленським і Фіцо, однією з головних тем яких було питання долі заморожених російських активів. За даними Politico, український президент нібито пропонував компенсувати 500 млн євро втрат у разі припинення транзиту російського газу через Україну.
Компенсація, за словами Фіцо, мала здійснюватися за рахунок російських активів, а в обмін Україна очікувала підтримки Словаччиною її членства в НАТО.
Пропозиція Зеленського до Фіцо може бути непрямим підтвердженням реалістичності конфіскації резервів Центрального банку РФ у середньостроковій перспективі.
Завдання українського уряду в найближчій перспективі має полягати у чіткому визначенні пріоритетної мети використання резервів Центрального банку РФ у разі їхньої конфіскації.
Це третій ключовий елемент "формули конфіскації": юридичні підстави (вже сформульовані), політична воля (заяви Каї Каллас вказують на її зростання) і конкретна мета.
Докладніше – у матеріалі Івана Городиського Гроші на відновлення чи на війну? Що має зробити Україна для успішної конфіскації активів РФ.