Виробник добрив у Білорусі вимагає у Литви $12 млрд за зупинку перевезень
Білоруський виробник калійних добрив "Білоруськалій" вимагає від Литви $12 млрд компенсації після того, як вона призупинила транзитні поставки через свою територію у 2022 році.
[SOURCE]Про це пише литовський мовник LRT із посиланням на заяву Постійної палати третейського суду, передає "Європейська правда".
Як зазначається, ця білоруська компанія подала позов до міжнародного арбітражу проти Литви 2 грудня 2024 року.
У тій заяві позивач просить стягнути з Литви $12 млрд компенсації за збитки.
У жовтні 2023 року "Білоруськалій" ініціював інвестиційний арбітраж проти Литви після того, як уряд балтійської держави визнав недійсним контракт на перевезення вантажів між Lietuvos Geležinkeliai – державною залізничною компанією країни –, і "Білоруськалій" у січні 2022 року, що призвело до призупинення транспортування калійних добрив через Литву з 1 лютого того року.
Білоруська компанія стверджує, що контракт був розірваний незаконно і, можливо, з порушенням двосторонньої угоди про заохочення та захист інвестицій, підписаної між Литвою та Білоруссю в 1999 році, а відтак – вимагає відшкодування збитків.
У відповідь Міністерство транспорту і комунікацій Литви на початку грудня відкинуло звинувачення "Білоруськалій" і заявило, що аргументи країни будуть передані до арбітражного суду.
"Той факт, що "Білоруськалій" висунув претензії до Литви, не означає, що вони автоматично є обґрунтованими. Навпаки, Литва впевнена, що її рішення є повністю обґрунтованими і законними", – заявили у відомстві.
У литовському міністерстві акцентували, що санкції проти "Білоруськалій" були введені Європейським Союзом за спільною згодою його членів, і Литва виконує ці санкції, які наразі діють і є ефективними, заявили в міністерстві.
Зазначається, що суд ЄС вже відхилив позов "Білоруськалій" проти чинних санкцій, а литовські суди також відхилили апеляції "Білоруськалій" і визнали рішення національної влади законним.
Раніше литовська компанія LTG Cargo перевозила близько 11 млн тонн добрив "Білоруськалій" на рік.
Звернемо увагу, санкції ЄС щодо білоруських добрив запроваджували в кілька етапів ще до вторгнення Росії в Україну 2022 року.
Більшу частину білоруського експорту добрив становила продукція компанії "Білоруськалій" – ці добрива вивозилися за кордон через Клайпедський порт, при транспортуванні залізницею через Литву.
28 січня Європейська комісія ухвалила пропозицію щодо запровадження тарифів на низку сільськогосподарських товарів з Росії та Білорусі, а також на певні азотні добрива.
29 січня інформували, що Польща вживає заходів проти компаній, які імпортують російські добрива, аби Європейський Союз не потрапив у чергову залежність від Москви.
Тарифи на переважну більшість аграрної продукції з Росії та Білорусі, насамперед зерно, діють на території Євросоюзу з липня 2024 року.