Reuters: адміністрація Байдена через вагання гальмувала поставки Україні зброї у 2024 році
В останній рік роботи адміністрації Джо Байдена рішення щодо ключових поставок озброєнь в Україну гальмувалися через побоювання ескалації з боку Росії та адміністративну плутанину.
Про це йдеться в матеріалі агентства Reuters, повідомляє "Європейська правда".
Як зазначає Reuters, найбільші проблеми з затримкою постачання американських озброєнь Україні виникли в місяці, коли Конгрес гальмував схвалення 60 млрд доларів підтримки союзників США.
Але цьому також сприяли "внутрішні дебати щодо ризиків ескалації у відносинах з Росією, а також занепокоєння з приводу того, чи достатніми є американські запаси озброєнь", ідеться в публікації.
Додатково ситуацію ускладнила "хаотична система відстеження озброєнь" США, де навіть факт доставки зброї в Україну визначався різними відомствами по-різному, пише Reuters.
Понад 40 українських та американських співрозмовників агентства стверджують, що затримки з постачанням зброї Україні тривали і після того, як Конгрес у квітні 2024 року схвалив кошти на військову допомогу.
Розрахунки Reuters показують, що з квітня до вересня 2024-го адміністрація Байдена санкціонувала в середньому близько 558 млн доларів військової допомоги Україні.
Після перемоги Дональда Трампа на виборах це число різко зросло – до 1,1 млрд доларів, але й воно, як показують розрахунки агентства, лише дорівнює середньомісячному показнику протягом перших двох років повномасштабної війни.
Чотири джерела Reuters стверджують, що до листопада 2024 року в Україну було поставлено лише близько половини вартості військової допомоги від загальної суми, яку США обіцяли виділити у 2024 році зі складів армії.
Серед іншого, до початку грудня 2024-го Україна отримала лише близько 30% обіцяної американської бронетехніки, пише агентство.
Анонімний колишній високопосадовець адміністрації Байдена заперечив у коментарі Reuters, що США надавали допомогу Україні надто повільно або дозовано. Він заявив, що без підтримки Вашингтона Росія могла б захопити ще більше української території.
Водночас обраний Трампом спецпредставник з питань Росії та України Кіт Келлог розкритикував підхід Байдена до надання допомоги, яка "не була в потрібній кількості".
"Їх (озброєнь. – Ред.) не було в потрібний час. Адміністрація Байдена боялася ескалації. Я переконаний, що великі держави не бояться ескалації", – вважає Келлог.
Зазначимо, що американський президент Дональд Трамп раніше не виключав можливості закупівлі американської зброї для України на гроші, отримані від заморожених російських активів.