Почему НАПК сказало неправду о причинах срыва е-декларирования
В неділю "Європейська правда" опублікувала заяву Національного агентства з питань запобігання корупції, ухвалену на засіданні, де агенція вирішила запускати електронне декларування "в тестовому режимі".
Тоді ми зазначили, що один з членів НАЗК, Руслан Рябошапка, проголосував проти та заявив, що вважає заяву агентства неправдивою.
Ми публікуємо "окрему думку" Рябошапки з даного приводу, де пояснюються його мотиви та суть неправди, що міститься у заяві держоргану.
* * * * *
Щодо заяви трьох членів НАЗК.
Я не підтримав її, зокрема, через те, що вона містить неправду.
Перша неправда - розробник програмного забезпечення нібито відмовився усунути недоліки програмного забезпечення.
По-перше, Голова Агентства сама визнала, що недоліків немає, адже інформація надійно захищена і система готова до роботи.
По-друге, представники розробника програмного забезпечення ТОВ "Міранда" ніколи не відмовлялися від співпраці ні з НАЗК, ні з ДССЗЗІ.
Вони цілий день суботи провели в НАЗК, до першої години ночі були в ДССЗЗІ, де продовжували працювати і в неділю. Більш того, вони працювали в неділю до ночі в НАЗК, "запускаючи систему" з доброї волі, не маючи таких зобов'язань перед НАЗК.
Усьому цьому є підтвердження.
Друга неправда - розробник нібито визнав недоліки, що стосуються модулів інтеграції з іншими реєстрами.
Цього не було. Навпаки, уже здійснено успішний тестовий обмін інформацією з деякими державними реєстрами. Цинічність цієї неправди в тому, що НАЗК прийняло ті модулі софта, які стосуються прийому, зберігання та оприлюднення декларацій. Над модулем інтеграції з реєстрами ще йде робота. Його буде передано до НАЗК пізніше. Звісно, якщо на це буде воля ПРООН і "Міранди" після сумнозвісної заяви.
Третя неправда полягає у тому, що розробник визнав і погодився усунути недолік, пов'язаний із передачею у власність апаратного забезпечення системи.
Іншими словами, "Міранда" має купити сервери у власника та подарувати їх НАЗК:)))
Справа в тому, що ПРООН орендувало сервери у третьої компанії на користь НАЗК, для того щоб на них встановити програмне забезпечення. Тепер мої колеги хочуть щоб "Міранда" їх купила чи вкрала та передала у власність НАЗК?
Натомість, за час, витрачений на написання заяви, можна було б зробити те, що повинні було зробити деякі мої колеги ще декілька місяців тому: укласти договір оренди серверів з компанією - власником.
Я переконаний, що заява прозвучала лише для того, щоб перекласти вину зі своєї голови на умовну "невістку" - ПРООН та ТОВ "Міранда".
Окремо - про заяви моїх колег щодо того, що їм викручували руки, шантажували і нав'язували програмний продукт.
Я хочу колегам нагадати, що НАЗК є незалежним органом зі спеціальним статусом, гарантіями незалежності та захисту з боку держави. Тому тут мабуть треба було користуватись цими гарантіями незалежності і "відбиватись" з усіх сил від громадськості, "Міранди", ПРООН, Світового банку.
А заодно - і від МВФ, Міністерства юстиції, Уряду, Президента, які чомусь виявились об'єднані однією метою.
І одночасно створити власними силами софт, написати десятки підзаконних актів, організувати тренінги для персоналу НАЗК і навчання тисяч службовців по всій державі.
Хотів би персонально, не від НАЗК, вибачитись перед ПРООН за те, що лунало з уст моїх колег на їх адресу.
Якби не вони, сиділи би автори заяви, як у казці: "возлє разбітого корита".
Ну і, нарешті, перемога.
НАЗК таки офіційно запрацювало. Я до цього ішов 10 років.
2006 рік - вперше в законодавстві з'являється концепція превентивного антикорупційного агентства. 2010 рік - перша прамодель НАЗК, Урядовий уповноважений з антикорупційної політики та Бюро з питань антикорупційної політики. 2014 рік, на мій день народження, прийнято закон про запобігання корупції, який дав шанс на життя НАЗК. 2016 рік - НАЗК запрацював.
Я вірю, що незважаючи на проблеми, НАЗК зміниться на краще саме і зможе змінити на краще нашу країну.
Автор: Руслан Рябошапка,
Член Національного агентства з питань запобігання корупції