МИД ищет послов "не из системы", два дела против РФ в Гааге, условия зерновой сделки: новости дня

Дайджест
Понедельник, 13 марта 2023, 21:15

Міжнародний кримінальний суд (МКС) готується відкрити дві справи про воєнні злочини РФ в Україні: у зв’язку з викраденнями українських дітей та навмисними атаками Росії проти цивільної інфраструктури України.

Ексглава Мюнхенської конференції закликав вже готуватися до перемовин про завершення війни

Тим часом, Китай, вочевидь, вже намагається перехопити ініціативу щодо мирного процесу. 

Євросоюз продовжив на пів року персональні санкції через агресію Росії, а в уряді Сербії раптом запропонували якнайшвидше запровадити санкції проти РФ.

Перші українські екіпажі завершили навчання на танках Leopard 2 в Іспанії, а також в Німеччині

Німеччина передасть Україні 18 сучасних основних бойових танків Leopard 2A6, а Португалія – ще 3 танки. 

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI) Україна торік стала третім найбільшим імпортером зброї у світі після Катару та Індії.

Крім того, на тлі війни РФ проти України, країни Європи значно наростили імпорт озброєнь.

Всі важливі і цікаві новини 13 березня читайте у дайджесті "Європейської правди".

Також підписуйтеся і на наш Telegram-канал – так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію.

Війна з РФ 

Розстріляний у полоні боєць територіальної оборони з Чернігівщини Олександр Мацієвський мав також громадянство Молдови.

Місцеві видання Чернігівщини, які писали про прощання з Олександром Мацієвським у лютому, зазначали, що він народився у Кишиневі та проживав у Молдові перші 28 років життя – до 2008 року, коли з дружиною та сином переїхав у Ніжин.

За даними джерел "Європейської правди", Мацієвський після переїзду в Україну не здійснив вихід з громадянства Молдови, тому юридично зберігав подвійне громадянство Молдови та України, хоча, очевидно, вважав себе саме українцем.

Тим часом, як повідомляє The New York Times, Міжнародний кримінальний суд (МКС) готується відкрити дві справи про воєнні злочини РФ в Україні: у зв’язку з викраденнями українських дітей та навмисними атаками Росії проти цивільної інфраструктури України.

Ексглава Мюнхенської конференції закликав вже готуватися до перемовин про завершення війни. Вольфганг Ішингер пропонує починати оформлювати основу, "рамку" для мирного процесу. Разом з тим, він підкреслює, що починати самі перемовини потрібно не раніше, ніж вирішить Україна.

Китай, вочевидь, вже намагається перехопити ініціативу щодо мирного процесу. Видання The Wall Street Journal припускає, що Пекін намагається відігравати активнішу роль "посередника" для завершення війни.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін планує поговорити з президентом України Володимиром Зеленським вперше за час повномасштабної війни, ймовірно, вже після поїздки до Москви. Більш того, Сполучені Штати заохочують лідера Китаю поговорити із Зеленським про війну в Україні.

Окрім Москви, китайський лідер нібито планує відвідати деякі європейські столиці, проте точні його плани ще невідомі. Це буде перша серія закордонних поїздок Сі Цзіньпіна після того, як його безпрецедентно для Китаю втретє переобрали на найвищу посаду.

Щодо підтримки України

Євросоюз продовжив на пів року персональні санкції через агресію Росії. 

"Дія санкцій буде продовжена щодо 1473 фізичних та 205 юридичних осіб, більшість із яких потрапили під обмеження у відповідь на невиправдану та неспровоковану військову агресію Росії проти України, що триває", – йдеться у заяві Ради ЄС. 

До речі, в уряді Сербії раптом запропонували якнайшвидше запровадити санкції проти РФ.

Перші українські екіпажі завершили навчання на танках Leopard 2 в Іспанії, а також в Німеччині

Німеччина передасть Україні 18 сучасних основних бойових танків Leopard 2A6, а Португалія - ще 3 танки. Це частина військової допомоги, покликаної допомогти Україні захистити себе від Росії. Експерти твердо переконані, що Leopard 2 має явну перевагу в бою проти російських бронетанкових військ. Українські солдати мають повернутися додому з танками в березні.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI) Україна торік стала третім найбільшим імпортером зброї у світі після Катару та Індії.

Крім того, на тлі війни РФ проти України, країни Європи значно наростили імпорт озброєнь.

Європейські країни НАТО збільшили імпорт озброєнь на 65%, прагнучи зміцнити свої арсенали у відповідь на зростання загрози з боку Росії.

Серед інших, Британія виділить 5 млрд фунтів на армію для протидії загрозам з боку Китаю та Росії.

Євроінтеграція України

Віцепрем’єрка з євроінтеграції Ольга Стефанішина заявляє, що перша оцінка Єврокомісії щодо прогресу України у виконанні "кандидатських критеріїв" буде представлена у травні, і до того часу Київ завершить виконання більшості з них.

Як відомо, ЄС під час надання Україні статусу кандидата визначив сім критеріїв, виконання яких є обов’язковою умовою для подальшого зближення, в тому числі для початку переговорів про вступ України до ЄС.

Президент Чехії заявив, що вступ України в ЄС не буде таким суперечливим, як у НАТО.

"Зернова угода"

Російська делегація після переговорів із високопосадовцями ООН в понеділок заявила про прийнятність продовження "зернової угоди", але тільки на 60 днів.

"Російська сторона, наголошуючи на "пакетному" характері запропонованих Генсекретарем ООН Гутеррешем Стамбульських домовленостей, не заперечує проти чергового продовження "чорноморської ініціативи" після закінчення другого терміну 18 березня, але лише на 60 днів", – сказано у заяві заступника глави МЗС РФ Сергєя Вершиніна. 

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков заявив, що своєю позицією щодо продовження дії "зернової угоди" тільки на 60 днів Росія порушує домовленості.

Грузія-Україна

Представники грузинської влади звинуватили Україну в підготовці державного перевороту в Грузії.

У неділю прем’єр Грузії Іраклій Гарібашвілі закликав президента України Володимира Зеленського та українських політиків утриматися від втручання у внутрішні справи його країни. Також він назвав українських політиків невдахами.

У Міністерстві закордонних справ у відповідь на заяви керівництва уряду і парламенту Грузії щодо України зазначили, що офіційний Тбілісі не там шукає ворогів.

"Майже дослівно повторюючи тези російської пропаганди, представники грузинської влади звинуватили Україну в підготовці державного перевороту в Грузії, втягуванні її у війну з Росією, надсиланні сил для розпалювання громадянської війни", — зазначив речник МЗС України Олег Ніколенко.

"Ми категорично відкидаємо подібні інсинуації, які не мають нічого спільного з реальністю. Не там шукає ворога грузинська влада", — заявив Ніколенко.

Разом з тим він висловив переконання, що заяви грузинських політиків не зможуть похитнути міцні відносини дружби українського та грузинського народів.

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія відповів на звинувачення грузинського прем’єр-міністра Іраклія Гарібашвілі натяками про публікацію транзакцій з банківських рахунків.

Нагадаємо, парламент Грузії 10 березня провів офіційну процедуру, яка "вбила" законопроєкт про "іноагентів", що спричинив масові протести.

Про те, чи достатньо цих поступок для того, щоб заспокоїти протест, і як протести змінять Грузію та її шанси на європейське майбутнє, читайте в статті Проміжна перемога європейської Грузії: чого досягли протести у Тбілісі.

Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що рішення влади "поховати" законопроєкт про іноагентів було єдиним виходом, щоб уникнути дестабілізації, та заявив, що на протестах буцімто працювали підготовлені провокатори від опозиції.

"Я був вражений, що деякі люди одягнені в якусь сатанинську форму – це просто насторожує", – серед іншого сказав Гарібашвілі про учасників протестів.

Протести та акції

У Болгарії фермери вимагають заборонити імпорт українського зерна, а в Англії десятки тисяч медиків почали триденний страйк.

У Варшаві екоактивісти приклеїли себе до штаб-квартири партії влади.

Серед інших новин дня 

В МЗС України визнали кадровий голод і створюють систему добору послів "з-поза системи".

ЗМІ: деяких висланих із ЄС російських дипломатів працевлаштували в Сербії.

Угорський депутат подав скаргу на Орбана: той на військовому літаку нібито звозив сім'ю в Італію.

Словенія спростить правила найму іноземних працівників.

Імпорт російської нафти до Німеччини впав на 99,9%.

У Польщі горіла котельня школи, де живуть українські біженці.

В ЄС впевнені у здатності Молдови протистояти ризикам з боку РФ і обіцяють підтримку.

КНДР вперше запустила дві стратегічні крилаті ракети із субмарини.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Реклама: