Украина обвиняет ЕС, россиян выгоняют из школы в Варшаве, IRIS-T из Германии: новости выходных

Дайджест
Воскресенье, 30 апреля 2023, 20:00

Литва передає Україні нову партію позашляховиків та сухпайки для військових, а Німеччина підтвердила передачу Україні другої системи ППО IRIS-T та іншої техніки.

США через Світовий банк надають Україні ще $1,25 млрд на медзаклади, рятувальників та освіту.

Президенти Чехії та Словаччини продовжили візит в Україні.

В ніч на суботу чеський президент Петр Павел вирушив у Дніпропетровську область, на якій Чехія сфокусує свою підтримку, а лідерка Словаччини Зузана Чапутова вирушила на Чернігівщину та відвідала сумнозвісний підвал у селі Ягідне, де окупанти майже місяць утримували кількасот людей. 

Тим часом, заборона Єврокомісії щодо агроімпорту з України почне діяти 2 травня

Офіційний Київ висловив протест Польщі та Європейському Союзу через запровадження обмежень на імпорт української сільськогосподарської продукції як такі, що суперечать Угоді про асоціацію. 

Все важливе і цікаве за вихідні читайте у дайджесті "Європейської правди".

Також підписуйтеся і на наш Telegram-канал – так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію.

Війна з РФ 

Британська розвідка вважає, що остання масована ракетна атака Росії проти України може свідчити про зміну підходу РФ до ракетних ударів, порівняно з зимою.

Розвідка відзначає, що атака 28 квітня була першим масованим ударом РФ з початку березня. 

"У цій хвилі було менше ракет, ніж під час зимових атак, і вона навряд чи була спрямована проти української енергетичної інфраструктури. Є реалістична ймовірність, що РФ намагалася поцілити у резервні підрозділи чи озброєння, яке нещодавно передали Україні", – зазначають аналітики розвідки. 

Також британці зазначають, що у російської армії лишаються проблеми із дисципліною. За їхніми даними, у підрозділах російської армії почастішали випадки покарання порушників дисципліни та невдоволених поміщенням у імпровізовану в’язницю-"зіндан".

В огляді зазначають, що на першому етапі війни російські командири зазвичай більш толерантно ставилися до порушників і ті, хто не хотів воювати, могли повернутись додому. Проте з осені 2022 року заходи дисципліни стали набагато жорсткішими, а особливо після того, як командування у січні перейшло до начальника Генштабу РФ Валєрія Гєрасімова.  

Тим часом, триває підготовка до контрнаступу. Як повідомляє німецьке Bild, українські спецпризначенці тренуються на базах Бундесверу в Німеччині до майбутнього контрнаступу проти російських сил.

Їх навчають веденню локальних і міських боїв – це особливо важливо для запланованого відвоювання окупованих міст.

Дії в умовах щільної забудови вимагають спеціальних навичок, бої часто відбуваються на дуже коротких відстанях і на кількох рівнях, а небезпека мін-пасток особливо висока.

Підтримка України 

Литва передає Україні нову партію позашляховиків та сухпайки для військових, а Німеччина підтвердила передачу Україні другої системи ППО IRIS-T та іншої техніки.

США через Світовий банк надають Україні ще $1,25 млрд на медзаклади, рятувальників та освіту.

Візит президентів

Президенти Чехії та Словаччини продовжили візит в Україні.

В ніч на суботу чеський президент Петр Павел вирушив у Дніпропетровську область, на якій Чехія сфокусує свою підтримку, а лідерка Словаччини Зузана Чапутова вирушила на Чернігівщину та відвідала сумнозвісний підвал у селі Ягідне, де окупанти майже місяць утримували кількасот людей. 

Чеський президент Петр Павел під час візиту до Дніпра у суботу, серед іншого, відвідав переселенців, які втратили свої домівки через російське вторгнення.

Він також оглянув житловий будинок, який був зруйнований російською ракетою в січні, в результаті чого загинуло 49 цивільних осіб, включаючи дітей.

Крім того, перебуваючи в Україні, Петр Павел залишив росіянам послання на військовій техніці, закликаючи забиратися з України.

У п’ятницю чеський президент оголосив, що Чехія відкриє консульство у Дніпрі та опікуватиметься відбудовою регіону.

За словами Петра Павела, Чеська Республіка підготувала проєкти у п’яти ключових сферах відбудови України, наприклад у сфері охорони здоров’я, енергетики та ЖКГ.

Після повернення з України чеський лідер заявив, що Чеська Республіка у співпраці з іншими союзниками шукатиме шляхи збільшення постачання боєприпасів в Україну.

Заборона агроімпорту України в ЄС 

Заборона Єврокомісії щодо агроімпорту з України почне діяти 2 травня

За даними польського видання RMF24, Єврокомісія вже працює над проєктом регламенту ЄС, який забороняє імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику до п'яти країн-сусідів України, і хоче, щоб регламент набув чинності 2 травня.

Польща, Болгарія, Угорщина та Словаччина підтвердили, що скасують національні заходи якнайшвидше. Зараз Єврокомісія чекає на конкретні рішення з цього питання. Ідея полягає в тому, щоб уникнути паралельних заборон.

Офіційний Київ висловив протест Польщі та Європейському Союзу через запровадження обмежень на імпорт української сільськогосподарської продукції як такі, що суперечать Угоді про асоціацію. 

"Такі обмеження, якими б причинами вони не обґрунтовувалися, не відповідають Угоді про асоціацію між Україною та ЄС та принципам і нормам Єдиного ринку ЄС.

Існують всі правові підстави для негайного відновлення експорту українських аграрних товарів до Польщі, Румунії, Угорщини, Словаччини та Болгарії, а також продовження безперешкодного експорту до інших держав-членів ЄС та загалом безперешкодного транзиту усієї української продукції в інші країни як у межах, так і поза межами ЄС", – заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.

Україна і Угорщина

Президент України Володимир Зеленський назвав неадекватною поведінку Угорщини.

За його словами, не можуть бути союзники НАТО за країну, яка називає НАТО ворогом.

"І якщо всі союзники кажуть, що Росія нас називає ворогом, ми повинні ставити Росію на місце, то не може одна держава сказати – ні, Росія наш союзник. Так не може бути. Значить ти вже не союзник Альянсу. І тому, якщо ти де-юре союзник, а де-факто працюєш проти, то ти не маєш радити Україні йти або не йти в НАТО. І ти не маєш робити перепони", – додав він.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що його країна заплатила "занадто високу ціну" за війну в Україні.

Він також заявив, що Зеленський не має права вирішувати, чи є поведінка Угорщини як члена НАТО неналежною.

"Угорський народ вже заплатив надзвичайно високу ціну за цю війну. Багато угорців – членів угорської громади Закарпаття – вже загинули в цій війні", – додав він.

Тим часом, в Будапешті на вихідних Папа Римський зустрівся з українськими біженцями.

Загрози від Росії для інших країн

Днями Держдума РФ ухвалила заяву "Про недопустимість репресивної політики керівництва країн Балтії щодо російськомовного населення". 

У суботу біля російського посольства у Ризі кілька десятків російськомовних жителів Латвії провели акцію із закликами до Росії "не захищати" їх.  

Учасники акції розгорнули плакат "Діду, пий таблетки", також люди принесли  прапори ЄС та України і власноруч виготовлені плакати з гаслами "Нам потрібна Європа, а не рускій мір", "Латвія – батьківщина, Росія – окупант", "Не пхай свого носа у Латвію", "Руки геть від нашої країни". 

Також РФ відповіла погрозами на слова глави МЗС Ірландії про загибель в Україні ірландського добровольця.

Посольство Росії у Дубліні заявило, що Ірландія ризикує вважатися стороною війни в Україні, якщо висловлює підтримку таким добровольцям як ірландець, що загинув під Бахмутом.

А у Румунії помітили масштабні фішингові розсилки: підозрюють російських хакерів.

Тим часом, військово-морські сили Швеції та Фінляндії привели в стан підвищеної готовності, щоб запобігти можливій російській атаці на енергетичні мережі цих країн.

Російські надводні кораблі були помічені поблизу вітряних електростанцій і підводних силових кабелів.

Решта новин вихідних 

Документи, пов’язані з флотом Британії, знайшли на підлозі у туалеті пабу.

Ердоган вперше з'явився на публіці після раптової хвороби на початку тижня.

У правлячій партії Грузії пояснили "мовчання" делегації у ПАРЄ щодо викрадення РФ українських дітей.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Реклама: