З якими проблемами стикається Євросоюз після надання Україні зброї

Аналітика коротко
П'ятниця, 14 жовтня 2022, 17:10

Одним із ключових геополітичних зсувів під час повномасштабної російсько-української війни стало спільне рішення європейських держав про закупівлю зброї для України через Європейський фонд миру (European Peace Facility).

Гроші йдуть через позабюджетний фонд ЄС, для наповнення якого Союз виділяє значні транші і який потім виплачує державам-членам компенсацію вартості зброї, наданої Києву.

Але за сім місяців після початку війни ця схема вже не працює як годиться, бо ЄС не встигає покривати запити держав-членів, що передали озброєння в Україну. Про це дізналося брюссельське видання Euractiv, що є партнером "Європейської правди". Адаптована версія статті в українському перекладі за згодою редакції Euractiv – Гроші не на всю зброю: ЄС стикнувся з дефіцитом фондів для оплати допомоги Україні.

Цього тижня у Брюсселі посли держав-членів ЄС досягли політичної згоди про те, щоби збільшити фінансування військової допомоги Україні. У середу 12 жовтня вони домовилися про транш у розмірі 500 мільйонів євро, який 17 жовтня має бути затверджений міністрами закордонних справ ЄС, що збільшить загальний обсяг летальної та нелетальної військової допомоги Україні з 2,6 млрд євро до 3,1 млрд євро.

Це вже шосте збільшення військової допомоги, що надається коштом ЄС.

Перше рішення про виділення такого фінансування Євросоюз ухвалив ще у лютому. Тоді ЄС погодив початковий транш у розмірі 500 мільйонів євро для держав-членів, щоб заохотити їх купувати зброю для українських збройних сил, і пообіцяв покривати частину їхніх витрати на ці цілі.

Так, від початку йшлося саме про частину, не всі витрати – решту мала покривати держава, яка надала зброю, але на цій деталі сторони ніколи не наголошували.

І тим більше ніколи не звучало, що ця частка стає джерелом проблем.

За словами кількох дипломатів, з якими спілкувалося видання, серед деяких членів ЄС наразі назріває невдоволення щодо того, як будуть відшкодовуватися кошти. А цього тижня накопичені розбіжності ледь не зірвали домовленість про подальші кроки.

На початковий транш у 500 млн євро Європейський фонд миру отримав запитів на суму майже 600 млн євро, тож держави-члени отримали компенсацію приблизно 85% озброєння, переданого ними в Україну в рамках цієї програми.

А коли ЄС виділив на компенсації рекордну суму у 1,5 млрд євро, то до Брюсселя надійшло заявок на близько 3,3 млрд євро, причому більше половини суми заявила одна держава – Польща.

Тож, рівень відшкодування знизився до приблизно 46%. Таке зниження особливо розлютило Варшаву. Польща, яка справді є одним із найбільших донорів озброєння для України в ЄС, не розраховувала на такі фінансові витрати.

"Для них нижче 50% – це занадто мало", – сказав дипломат однієї із західноєвропейських країн, додавши, що "поляки тримають ключ до розблокування 1,5 мільярда євро для виплат Словаччині у 2022 році і їм самим у 2023 році".

Зрештою Варшава поступилася і погодилася на 46% відшкодування з півторамільярдного траншу, що, за словами дипломатів ЄС, відкрило шлях до початку виплат.

Утім, розблокування цих платежів не змінює загальної проблеми.

За сім місяців після російського вторгнення українські вимоги щодо зброї змінилися та зросли. Київ оновив список побажань щодо озброєння від західних країн під нові потреби, готуючись до запеклих зимових боїв.

В ЄС вже готуються до проривних для себе рішень про збільшення граничного обсягу Фонду.

Більшість чиновників і дипломатів ЄС переконані, що дебати про збільшення обсягу фонду відбудуться рано чи пізно, в ідеалі – до кінця 2022 року, причому деякі країни-члени пропонують подвоїти його обсяг.

Докладніше – у матеріалі Euractiv Гроші не на всю зброю: ЄС стикнувся з дефіцитом фондів для оплати допомоги Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: