Сербська сливовиця додана до переліку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО
Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО) ухвалила рішення внести до переліку нематеріальної культурної спадщини сербський сливовий бренді – сливовиця, або слив’янка.
Про це повідомляє "Європейська правда".
Рішення було ухвалене на 17-ій сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань збереження нематеріальної культурної спадщини, який відбувся в столиці Марокко Рабаті. Номінацію Сербія подала ще у 2021 році.
У рішенні ЮНЕСКО підкреслюється, що приготування сливовиці є багатоетапним, передбачає участь сім’ї та громад, а сам алкогольний напій використовується "в повсякденних і ритуальних практиках".
Сливи для сливовиці зазвичай вирощують на сімейних фермах і збирають восени. Їх варять протягом 20-30 днів, потім переганяють у мідних посудинах ручної роботи, утворену речовину дистилюють. Останній етап – витримка в бочці, як правило, дубовій, не менше року.
"У святкові дні та під час сімейних урочистостей сливовиця супроводжує тости з побажаннями здоров'я і благополуччя. Вона також є важливою частиною народної медицини: до неї додають лікарські трави або фрукти для отримання засобів від застуди, болю або антисептиків", – відзначають у ЮНЕСКО.
Окрім сливовиці, в переліку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО присутні й інші складові сербської культури – народно-церковне свято Слава, народний танець-хоровод коло і гончарський стиль села Злакуса.