Як Орбан "атакує" Україну і чи зможе Євросоюз його зупинити

Аналітика коротко
Вівторок, 6 грудня 2022, 09:16

Не лише Україна має запитання та претензії до Угорщини. Політика прем’єра цієї країни Віктора Орбана та його уряду змушує обурюватися увесь Євросоюз.

У тому числі сусідів Угорщини, які донедавна були з нею у регіональному альянсу за назвою "Вишеградська четвірка", а тепер – оголосили бойкот зустрічам з Угорщиною, окрім випадків переговорів особисто з Орбаном.

Про це, а також про засоби впливу на Будапешт ми поговорили з Давідом Стуліком – чеським експертом, що тривалий час працював в Україні та чудово відчуває нашу державу.

Запрошуємо проглянути нашу відеорозмову, а тези Давіда, як розповідь від першої особи, – у текстовому матеріалі Усі проти Орбана: як країни Центральної Європи пішли на блокаду вчорашніх друзів з Угорщини.

"Вишеград" ‒ це така центральноєвропейська сім’я, що об’єднує Польщу, Чехію, Словаччину та Угорщину. Утім, зараз є окремо три перші країни і окремо Угорщина, яка перетворилася на гальмо європейської допомоги Україні.

Востаннє "Вишеградська четвірка" відстоювала свої позиції активно і успішно ще у в 2015 році, коли була міграційна криза, і всі чотири вишеградські країни сказали, що вони проти квот на прийняття мігрантів. А зараз співпраця дуже послаблена, на багатьох рівнях навіть заблокована.

Угорщині, по суті, оголосили бойкот.

"Вишеградська четвірка", що об’єднує Польщу, Чехію, Словаччину та Угорщину, здавна дуже допомагала Україні. Але зараз Угорщина є не частиною допомоги, а частиною проблеми, яка блокує не тільки допомогу інших країн "четвірки", а й усього Європейського Союзу.

Зокрема, зараз Угорщина блокує великий пакет допомоги від ЄС на 18 млрд євро.

Тобто проблема з Угорщиною більша за "Вишеградську четвірку".

Навіщо Угорщина блокує ці 18 млрд євро для України?

Річ у тім, що Будапешт сам потребує фінансової допомоги. Угорщина лишається останньою країною ЄС, для якої заблоковані гроші загальноєвропейського фонду постковідного відновлення: для їх отримання Будапешт має провести реформи, які стосуються юстиції, ставлення до меншин, медіа і громадських організацій.

Тому Угорщина перейшла до шантажу.

Позиція Будапешта: "Ми будемо блокувати допомогу для України, якщо ви не розблокуєте кошти для нас".

На жаль, така практика не є новою для ЄС.

Остаточно заблокувати 18 млрд для України Орбан не зможе.

ЄС завжди знаходить шлях ухвалити рішення.

Якщо не діє план А, то розробляють рішення в обхід проблем. Хоча краще, щоб це була підтримка всіх, бо коли доводиться шукати рішення в обхід Угорщини – то ЄС показує світові, що "всередині сім’ї є проблеми та конфлікти". А цього ніхто не хоче показувати.

"Атаки" Віктора Орбана на Україну покликані збільшити його легітимність в очах угорців. Один з інструментів – це "захист угорського населення" в інших країнах.

Угорці є також у Словаччині, Румунії і Хорватії, але це – держави ЄС і НАТО, які він не може аж занадто провокувати, а на Україну він може "наїжджати", чудово розуміючи, що ЄС не буде його жорстко за це критикувати.

Для впливу на Орбана діють передусім фінансові важелі, і зараз Єврокомісія нарешті почала застосовувати цей шлях впливу на Угорщину, зупиняючи фінансування з різних європейських фондів.

Це вже має величезний економічний вплив на Угорщину, де розгоряється економічна криза, де є величезний дефіцит бюджету, зростає публічний борг. Щоби втриматися, Орбану вкрай потрібна фінансова допомога з боку ЄС, яка зараз заблокована.

Часом питають також, чому б Орбана взагалі не вигнати з Євросоюзу і НАТО.

Але цього прагнення в Європі немає. Якби Угорщина випала з ЄС і НАТО, то вона могла б остаточно стати опорним пунктом тих країн, які є нашими конкурентами чи ворогами.

І це не тільки Росія, а й Китай.

Більше – у матеріалі Усі проти Орбана: як країни Центральної Європи пішли на блокаду вчорашніх друзів з Угорщини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: