Що ЄС має пообіцяти Україні у 2023 році для майбутнього розширення

Аналітика коротко
Субота, 4 березня 2023, 10:00

Чітка послідовність процесу вступу України в ЄС досі так і не встановлена Євросоюзом.

Україна разом зі статусом кандидата отримала сім попередніх умов, але неясно, чи їхнє виконання призведе до початку переговорів про вступ. 

На думку співробітників Центру європейських політичних досліджень (CEPS) Майкла Емерсона та Стівена Блокманса, країни-члени ЄС повинні дати принаймні принципову згоду на те, щоб розпочати переговори про вступ до кінця 2023 року, якщо попередні умови будуть виконані Україною достатньою мірою.

Докладніше про це – у їхній колонці Як ЄС має змінити підходи до розширення, щоби втримати мир та Україну.

"Загальновідомо, що розширення ЄС зараз потребує нового імпульсу.

Перегляд методології розширення у 2020 році цього не забезпечив, доводить досвід держав Західних Балкан", – пишуть у колонці експерти.

За їхніми словами, наразі у робочих групах Ради ЄС точаться дискусії навколо таких ключових слів, як: "прискорена", "вдосконалена", "просунута", "поступова" та "секторальна" інтеграція, що має передувати вступу, охоплюючи практично всі сектори та розділи. 

Таке зростаюче використання прикметників, зазначають Майкл Емерсон та Стівен Блокманс, саме по собі свідчить про відсутність суттєвих зрушень у Єврокомісії щодо нових підходів до розширення (хоча, можливо, нове керівництво відповідального директорату змінить ситуацію на краще).

А також, впевнені автори колонки, це вводить в оману та продукує шкідливу розмитість власних доктрин ЄС.

"Єврокомісія закликає держави-кандидати до втілення реформ на основі існуючих угод про асоціацію – попри те, що існує фундаментальна відмінність між вступом та асоціацією. Їхнє змішування підживлює скептицизм серед держав-кандидатів щодо того, чи є реальними наміри держав-членів досягти розширення ЄС.

Наслідки цього вже помітні на Західних Балканах", – констатують експерти. 

Там спостерігається суттєве послаблення стимулів до проведення євроінтеграційних реформ.

Щоб уникнути цього ефекту для України та Молдови, вважають Майкл Емерсон та Стівен Блокманс, Європейській раді варто було б чітко наголосити, що виконання умов, викладених у висновках Єврокомісії, призведе до початку їхніх переговорів про вступ до ЄС.

"Є також одне концептуально просте рішення, здатне надати нового імпульсу процесу розширення.

Для цього треба перейти до голосування кваліфікованою більшістю для відкриття і закриття окремих кластерів і розділів, зберігаючи одностайність лише для найбільш важливих рішень (щодо надання статусу кандидата на початку процесу і щодо приєднання до ЄС наприкінці)", – пишуть автори колонки.

Зміна процедури голосування, впевнені вони, має призвести і до глибокої реформи процедур розширення. Центр європейських політичних досліджень (CEPS) у Брюсселі спільно з Європейським політичним центром (CEP) у Белграді підготували детальну пропозицію щодо реформування, яка передбачає поетапний процес вступу, що відштовхується від нинішньої методології кластерів та розділів.

"Україна повинна перемогти у війні з Росією.

Проте якщо ЄС не реформує механізм розширення, то разом з Україною вони можуть програти мир. Ставки занадто високі", – резюмують співробітники Центру європейських політичних досліджень.

Докладніше – у колонці Майкла Емерсона та Стівена Блокманса Як ЄС має змінити підходи до розширення, щоби втримати мир та Україну.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: