Біля мерій на півночі Косова розгорнули сили НАТО
Понеділок, 29 травня 2023, 11:50
На півночі Косова у понеділок миротворці НАТО сформували кордони безпеки навколо трьох мерій, щоб стримати сербів, які протестують проти приходу до влади мерів – етнічних албанців у населеному здебільшого сербами районі.
Про це, як пише "Європейська правда", повідомило агентство Reuters.
У Лепосавичі, що недалеко від кордону з Сербією, американські миротворці у спорядженні для протистояння масовим заворушенням встановили колючий дріт навколо будівлі мерії, щоб захистити її від сотень розлючених сербів.
Миротворці НАТО також заблокували ратушу в Зубін-Потоку, щоб захистити її від розлючених сербських протестувальників.
У Звечані косовська поліція, укомплектована винятково етнічними албанцями, застосувала сльозогінний газ проти сербів, які прорвалися через барикаду і намагалися пройти до будівлі мерії.
Серби, які становлять більшість на півночі Косова, досі вважають Белград своєю столицею – навіть через понад два десятиріччя після проголошення незалежності Косова у 2008 році.
Етнічні албанці становлять понад 90% населення Косова в цілому, але косовські серби на півночі вже давно вимагають виконання угоди 2013 року про створення асоціації автономних муніципалітетів на їхній території.
Серби відмовилися брати участь у місцевих виборах у квітні, і кандидати – етнічні албанці виграли посади мерів у чотирьох населених сербами муніципалітетах з явкою 3,5%.
Серби вимагають, щоб уряд Косова усунув мерів-албанців і дозволив місцевим адміністраціям, які фінансує Белград, повернутися до виконання обов'язків.
У п'ятницю сутички виникли у кількох муніципалітетах на півночі Косова: поліція застосувала сльозогінний газ і водомети для розгону сербських протестувальників.
У неділю генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав уряд Косова знизити напруженість у відносинах з Сербією.
Президент Сербії Александар Вучич привів армію країни в повну бойову готовність і наказав її частинам наблизитися до кордону з Косовом в п’ятницю
Миротворці НАТО були розгорнуті в Косові після кампанії бомбардувань Альянсу 1999 року, яка витіснила сербських військових і поліцію безпеки з Косова.