Украину пригласили на саммит НАТО, план ЕС по боеприпасам, катастрофа в Греции: новости дня

Дайджест
Среда, 1 марта 2023, 21:03

Сьогодні перший день весни. Зима вже позаду. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зауважив, що Україна пережила зимовий терор – це вже п’ята велика поразка Росії.

В МЗС РФ виключили перегляд рішення про призупинення ядерного договору зі США і висунули умову продовження "зернової угоди".

Єврокомісія підготувала план значного збільшення виробництва боєприпасів у Європі.

Брюссель зміщує акценти з ухвалення нових санкцій проти Росії на забезпечення дотримання і зміцнення вже чинних.

Пізно ввечері у вівторок біля грецького міста Лариса потяг, у якому було близько 350 пасажирів, зіткнувся з товарним поїздом. Це наймасштабніша залізнична аварія в Греції за десятиліття.

Всі важливі і цікаві новини 1 березня читайте у дайджесті "Європейської правди".

Також підписуйтеся і на наш Telegram-канал – так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію.

Вісь зла 

Сьогодні перший день весни. Зима вже позаду. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зауважив, що Україна пережила зимовий терор – це вже п’ята велика поразка Росії.

"Перша поразка була тоді, коли ми з перших хвилин наступу не дали Путіну паралізувати нас страхом. Друга – коли ми зірвали план російського бліцкригу. Україна не впала ані за три дні, ані за сім, ані за місяць, ані за рік. І ніколи не впаде. Третьої поразки ми завдали РФ на дипломатичному фронті: світова коаліція за Україну, резолюції, ізоляція, потоки зброї, санкцій, енергетичної, фінансової та гуманітарної допомоги Україні. Четверта поразка – втрата Росією великої частини окупованих територій України внаслідок ефективних дій та контрнаступів ЗСУ і решти Сил оборони України", – зазначив Кулеба.

Проте, Росія не полишає спроб гадити Україні.

Російські військові, як йдеться у свіжому зведенні розвідки Великої Британії, трохи змінили тактику та почали запускати дрони-камікадзе Shahed із Брянської області РФ, щоб більше загрожувати Києву.

А ще Росія вигадала "радіоактивну провокацію" України в Придністров'ї. 

"Міноборони Росії привертало увагу до провокації, яку готує київський режим, щоб звинуватити Збройні сили Російської Федерації в нібито заподіянні невибіркових ударів по радіаційно небезпечних об'єктах, що здатні призвести до витоку радіоактивних речовин і зараження місцевості… Не може не викликати занепокоєння і те, що подібні події відбуваються в безпосередній близькості від Придністров'я, навколо якого київський режим свідомо нагнітає напруженість", – сказала речниця МЗС РФ Марія Захарова.

В уряді Молдови і в МЗС України назвали заяву Захарової брехнею. 

Крім того, в МЗС РФ виключили перегляд рішення про призупинення ядерного договору зі США і висунули умову продовження "зернової угоди".

До того ж, російські хакери, ймовірно, атакували податкову онлайн-систему Польщі

Партнер Росії – Іран – висилає двох німецьких дипломатів у відповідь на висилку двох іранських дипломатів з Німеччини.

Тиждень тому МЗС Німеччини оголосило двох співробітників іранського посольства небажаними особами через смертний вирок, винесений в Ірані німецько-іранському громадянину Джамшиду Шармахду.

Глава МЗС Німеччини застерегла Китай від постачання безпілотників Росії.

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок зазначила, що як постійний член Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй, Китай несе особливу відповідальність.

"Це означає, що Китай не може відправляти дрони агресору, державі, президенту, який веде агресивну війну, що порушує міжнародне право. Ми слідкуємо за цим і щодня даємо зрозуміти, що така підтримка не відповідає нормам міжнародного права", – сказала вона.

Євросоюз і підтримка України 

Як повідомляє німецьке видання Spiegel, Єврокомісія підготувала план значного збільшення виробництва боєприпасів у Європі. 

План складається з трьох компонентів.

Перший компонент передбачає негайне збільшення поставок боєприпасів в Україну, зокрема 155-мм артилерійських снарядів. 

Другий компонент передбачає спільну закупівлю 155-мм боєприпасів Європейським оборонним агентством EDA з метою заповнення прогалин у запасах країн ЄС і забезпечення постачання України в довгостроковій перспективі.

Третій компонент покликаний забезпечити довгострокове збільшення європейських потужностей з виробництва боєприпасів з урахуванням зміни безпекової ситуації.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц у середу оголосив про зобов’язання Берліна наростити виробництво боєприпасів, а також потужностей із ремонту озброєння, щоб посилити підтримку України проти повномасштабного російського вторгнення.

Іспанія виділила 4,1 млн євро на ремонт призначених для України танків Leopard.

А уряд Чехії зобов’язався підтримувати трибунал щодо злочинів РФ у своїй оновленій програмі.

Ще непогана новина – кожен другий швейцарець готовий дозволити третім країнам відправляти швейцарську зброю та боєприпаси до України. 

Крім того, Брюссель зміщує акценти з ухвалення нових санкцій проти Росії на забезпечення дотримання і зміцнення вже чинних.

Щодо економіки, то за підсумками 2022 року експорт з країн Європейського Союзу в Україну знову зріс і перевищив навіть довоєнний рівень.

Тим часом, Європа продовжує зміцнюватися. 

В Ісландії у вівторок приземлився літак E-6B Mercury, який виконує функції повітряного командного пункту Військово-морських сил США.

E-6B Mercury – це американський військовий стратегічний літак управління і зв'язку, а також повітряний командний пункт ВМС США. Його ще називають "літаком судного дня".

На навчання у Литву прибули 600 німецьких військових з технікою, а у Румунії перевірили сирени і системи сповіщення.

G20 і НАТО

В середу ввечері в Індії розпочалася зустріч міністрів закордонних справ "Групи двадцяти".

У Сполучених Штатах висловили впевненість, що на ній буде засуджено повномасштабне вторгнення в Україну Росії – члена G20.

Також стало відомо, що делегація ЄС не підтримає заяву на зустрічі міністрів закордонних справ "Групи двадцяти" (G20) в Індії, якщо вона не міститиме засудження війни Росії проти України.

Тим часом, генсек НАТО запросив президента України на саміт у Вільнюсі, який має відбутися у липні. 

Також генсек НАТО Єнс Столтенберг прокоментував можливість силового повернення Україною Криму: "Україна сама вирішить, які умови для неї прийнятні".

Слід додати, що США запровадили санкції проти пособників КНДР, які допомагають їй заробляти гроші за кордоном.

Залізнична аварія у Греції 

Пізно ввечері у вівторок біля грецького міста Лариса потяг, у якому було близько 350 пасажирів, зіткнувся з товарним поїздом. Це наймасштабніша залізнична аварія в Греції за десятиліття.

За останніми даними, кількість загиблих у катастрофі складає 38. Поранення дістали 85 осіб, 72 з них госпіталізовані. Стан п’яти постраждалих дуже тяжкий.

Влада оголосила про триденну національну жалобу в країні у зв’язку з трагедією.

У зв’язку зі смертельним зіткненням потягів грецька поліція заарештувала начальника місцевої станції, який відповідав за подачу сигналу у вівторок пізно ввечері.

Міністр транспорту Греції йде у відставку, а в Афінах біля офісу Грецької залізниці сталися сутички.

Президент Володимир Зеленський висловив співчуття грецькому народу після масштабної залізничної катастрофи біля міста Лариса. 

Туреччина

Туреччина все ще планує провести вибори в середині травня попри смертоносний землетрус в лютому. 

"Ця нація зробить все необхідне 14 травня, з божою допомогою", – сказав Ердоган, виступаючи в парламенті перед депутатами своєї правлячої партії.

Та Стамбул попередили про ймовірний потужний землетрус.

Решта новин дня 

Одинадцять країн ЄС створили альянс для розвитку атомної енергетики в Європі.

Парламент Фінляндії дав "зелене світло" вступу до НАТО.

Прем'єр Румунії призначив "радником" робота зі штучним інтелектом.

У Німеччині презентували нову, "феміністичну" концепцію зовнішньої політики.

Вучич обіцяє покарати сербів, які воюють в Україні у складі ПВК "Вагнер", і не підписувати план нормалізації відносин з Косовом через необхідність його визнання.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Реклама: