Як Євросоюз захищатиметься від російської пропаганди, яка збільшує свій вплив

Аналітика коротко
Четвер, 9 лютого 2023, 08:50

Рівень загрози, що виходить від російської (та дружньої до неї) пропаганди, досяг того рівня, що ЄС змушений готувати удар у відповідь. 

Про це йдеться у публікації брюссельського видання EURACTIV, партнера ЄвроПравди, ЄС побачив привид Геббельса: Брюссель готує нові кроки у боротьбі з фейками РФ.

Цього тижня глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив про намір Євросоюзу запустити нову платформу для протидії дезінформаційним кампаніям Росії та Китаю. Зважитися на нові кроки у цьому напрямку ЄС змусило те, що останнім часом представництва та місії ЄС за кордоном все частіше стають мішенню російської дезінформації.

Нова структура отримає назву Центр обміну інформацією та аналізу та функціонуватиме в рамках EEAS, тобто дипломатичної служби ЄС. Вона відстежуватиме маніпуляції інформацією з боку іноземних суб'єктів та координуватиме свої дії з 27 країнами-членами ЄС і представниками громадянського суспільства. 

В ЄС чекають на масове поширення фейків нового типу.

Топдипломат Євросоюзу, зокрема, попередив про "нову хвилю" дезінформації за допомогою сфабрикованих зображень, фейкових відео, а також замаскованих псевдо-ЗМІ, тобто вебсайтів, що видають себе за засоби масової інформації.

Авторів дезінформації, що набуває дедалі більшого масштабу, він порівняв з Йозефом Геббельсом, головним пропагандистом Гітлера, відзначивши, що нинішні зловмисники здатні діяти ефективніше за гітлерівську пропаганду через наявну можливість поширювати фейки з небаченою досі швидкістю, використовуючи соцмережі та служби обміну повідомленнями.

До цього кроку Брюссель дійшов майже за рік після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Євросоюз стикнувся з потребою протистояти спробам Росії маніпулювати та спотворювати інформацію про війну. Зокрема, прокремлівська мережа активно просуває наратив про те, що західні санкції винні у світовій продовольчій кризі та перебоях у глобальному постачанні зернових і добрив.

Як відомо, минулого року Африка та Близький Схід серйозно постраждали через нездатність України експортувати весь свій врожай зерна через окупацію Росією Чорного моря. Однак Росія, яка є відповідальною за цю блокаду, намагається перекласти відповідальність за це Захід.

Отже, ця пропаганда націлена на аудиторію за межами ЄС, але б’є по Євросоюзу.

Окрім власне створення нової платформи обміну даними, європейська дипслужба також планує посилити представництва ЄС за кордоном експертами з дезінформації. Як пояснив Боррель, це необхідно зробити, "щоб наш голос був краще почутий" у довготривалій битві, яку "не виграти за одну ніч".

"Це одна з (ключових) битв нашого часу, і ми повинні перемогти у ній", – заявив він.

Існуючий підрозділ ЄС з питань дезінформації, так званий Stratcom, у своєму нещодавньому звіті зазначив, що більшість іноземних інформаційних маніпуляцій у 2022 році були зосереджені на наративах, що підтримують російське вторгнення в Україну.

У звіті зібрана інформація зі 100 кейсів про тактику, методи і процедури, які Росія і Китай використовують для маніпулювання інформаційним простором.

Згідно з даними, що потрапили до звіту, методи, які використовують автори маніпуляцій, переважно засновані на використанні зображень та відео, а поширення фейків здійснюється через велику мережу. Використовується перехресне розміщення фейків на різних платформах, спільнотах і групах, йдеться у звіті.

При цьому техніка поширення дезінформації та інших інформаційних маніпуляцій є багатомовною: вони рідко з'являються лише однією мовою.

Крім того, Stratcom ЄС констатує особливу залученість російських і китайських дипломатичних каналів до поширення "дези".

Але Китай при цьому часто грає на користь РФ.

Докладніше – у матеріалі Александри Бжозовскі з EURACTIV ЄС побачив привид Геббельса: Брюссель готує нові кроки у боротьбі з фейками РФ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: